Generování nové kalkulačky se skládá z několika částí. Nenechte se odradit délkou návodu - ve skutečnosti je to mnohem jednodušší než se zdá.
První fáze je zadání údajů vytvářené kalkulačky. Vyžadované hodnoty jsou název kalkulačky, název a zkratka výsledné veličiny, název a zkratka výsledné jednotky, krátký popis a následně zařazení do jedné nebo více kategorií.
Druhá fáze je vytvoření proměnné/neznámé, která bude později použita ve výpočetním vzorci. Vzhledem k faktu, že proměnná symbolizuje vstupní pole v pozdějším výpisu kalkulačky, je nutno vyplnit údaje o této proměnné aby pozdější uživatelé kalkulačky měli přesnou představu jakou hodnotu do pole zadat.
Požadovaná hodnota je "název veličiny", která slouží zároveň jako popisek hodnoty, kterou má uživatel kalkulačky zadat. K dispozici jsou 3 druhy vstupu.
První, základní možností je text (číslo). Text se ve výsledné kalkulačce obrazí jako jednoduché formulářové pole, do kterého lze zadat libovolné číslo, včetně vědeckého zápisu.
Druhá možnost je vstup pomocí radio (přepínačového) vstupu. V případě zvolení tohoto typu vstupu je vyžadováno přidání možných vstupních hodnot a jejich popis. Tato možnost se ve výsledné kalkulačce projeví jako přepínač s výběrem jedné z množiny možností, z nichž každá obsahuje hodnotu, podle které se spočte výsledek.
Třetí možnost vstupu je range (posuvník). V případě volby této možnosti je nutné definovat počáteční a koncovou hodnotu posuvníku. Údaje použitých proměnných, mimo typu vstupu, lze v případě potřeby volně měnit po vytvoření. Proměnné lze po vytvoření smazat, což povede zároveň k jejich automatickému odstranění z výpočtu.
Nepoužité proměnné není nezbytně nutno mazat, vzhledem k tomu že proměnné, které nejsou použity ve vzorci, nebudou použity ani pro automatické vytvoření pole formuláře hotové kalkulačky.
Složenou proměnnou lze vytvořit kliknutím na text: „Klikněte zde pro vytvoření nové kombinované proměnné.“ Poté následuje vyplnění názvu a hodnoty pro složenou proměnnou v rozbaleném prostoru
Vzorec je vytvářen pomocí skládání hodnot, matematických operací a proměnných v poli pro vzorec. Schéma vzorce je logika, že požadovaná výsledná veličina zadaná v prvním kroku je rovna výpočtu, který je zadán v tomto kroku. V případě vzorce x=y+z tedy do pole pro vzorec přetáhneme proměnné y a z a mezi ně vložíme operand +.
Postup vytváření vzorce je navržen pro maximální jednoduchost použití. Lze jej vytvářet interaktivním drag-and-drop přetahováním proměnných, matematických operací a konstant (dále jen: prvky vzorce) do vzorcového pole, ve kterém se s nimi dá dále interaktivně manipulovat podle potřeby.
Prvky vzorce mohou být do pole přidány také pomocí kliknutí levého ukazatele myši. Čísla a operandy mohou být do vzorce přidány i pomocí klávesnice, pomocí zadání jejich odpovídající hodnoty.
V poli pro vzorec se s prvky dá volně přetahovat, měnit jejich pořadí a mazat. Smazání je provedeno přetažením prvku mimo pole pro vzorec, pomocí pravého tlačítka myši nebo smazáním celé proměnné.
Pro vytvoření vzorce lze z větší části používat matematický zápis, který nevyžaduje psaní znaménka krát mezi neznámými, závorkami, konstantami a podobně. Generátor podporuje zápis vzorce v jedné úrovni – nepodporuje matematický zápis pomocí zlomku, proto je pro zjednodušení práce u závorek umístěných v poli aktivováno inteligentní párování závorek, díky kterému je po najetí kurzorem myši na závorku zvýrazněna odpovídající (párová) závorka. V případě situace, kdy závorka nemá párovou závorku – tudíž je špatně umístěna je zvýrazněna červeně.
Nakonec už je potřeba jen vygenerovat kalkulačku, kliknutím na tlačítko "uložit kalkulačku". Po kliknutí na tlačítko budete okamžitě přesměrováni na vytvořenou kalkulačku. Po kliknutí na tlačítko zároveň může vyskočit jedna se srozumitelných chybových hlášek, podle které se lze zařídit a opravit vzorec.
Vytvořit kalkulačku